Když jsme v červnu 2006 koupili pozemek v obci KRÁSNÁ, vůbec jsem netušila, že něco jako permakultura a přírodní zahrada vůbec existuje.

 

V červenci 2007 se začal svépomocí stavět sklep - spodní stavba a 17.9.2007 vrchní stavba.Náš sen, bydlet na vánoce, jak firma slibovala se pomalu rozplýval.Pravda nebylo řečeno, které vánoce. Ale po všech těch starostech, dřině, neustálého shánění všeho možného jsme se 13.7.2008 nastěhovali a 6.2.2009 získali č.p. 76.

Jako malá jsem chtěla být zahradnice, ...to vše díky mojí babičce, která má dům na venkově a velkou zahradu s polem.Tam jsem trávila hodně prázdnin a sklízení ovoce, zeleniny bylo vždy zábavné. Asi proto, že jsem nezažila úplně ten celý proces od semínka ke sklizni. Také mi přišlo samozřejmé, že máme každý rok jahody, jablka, švestky, hrušky, mrkev, hrášek a mnoho další dobrot, které si ostatní moji vrstveníci museli kupovat.

Myšlenka na založení zahrady přišla pomalu.Představu o zahradě jsem měla celkem jasnou. V dolní části sad s ovocnými stromky, před domem krásnou zahrádku s kytičkama, kolem domu střižený trávníček sem tam nějaký ten okrasný keřík a živý plot z tůjí. Klasika, která je vidět všude kolem. Až se mi do ruky dostal časopis s článkem o permakultuře a ekozahradničení. Začala jsem pátrat na internetu a narazila ne velmi krásné stránky o ekozahradách pana Jaroslava Svobody.

Na jaře 2010 jsem si objednala jeho knihu a začly se dít věci:-)

Plánovala jsem si účast na jeho kurzech, ale pro samou práci jsem to odkládala, až se narodil syn Vojtěch a to už účast byla téměř nemožná.Takže informace v podobě knihy byla pro mě velkou pomocí při tvorbě naší zahrady.

Dle rad jsem vypracovala papírový návrh již vzrostlé dospělé zahrady a zjistila, že sice 2500 metrů2 se může zdát hodně ,ale pro vše co bych si přála tam mít je najednou malá.Sázíte stromeček půl metru vysoký a říkáte si jestli se dočkáte jeho dospělosti.

Proto doufám, že naše děti se budou starat dále a užívat toho co jsme tu spolu s manželem založili.

 

Tyto stránky zřizuji pro všechny koho nebaví dívat se na "sterilní" zahrady okrasných neužitečných rostlin, řezaných stromů, golfových trávníků a všeho co většina lidí považuje za krásné.Ano každý má jiné představy o své zahradě a já mu je určitě neberu a také čekám, že okolí nebude brát moje.

Věřím, že se najdou jedinci, kteří se budou chtít podělit o své zahradnické úspěchy, a na ty se velmi těším.Dosud nemám spřízněné duše se kterými bych si mohla vyměnit zkušenosti.